Menu

26 lipca 2014

„Dziewięciu książąt Amberu” R. Zelaznego czyli tom pierwszy Kronik Amberu

Okładka polskiego wydania z 1999 r.
wyd. Zysk i S-ka
Dziewięciu książąt Amberu” to pierwszy tom cyklu R. Zelaznego pt. „Kroniki Amberu”. Wydany oryginalne w 1970 r., w Polsce dopiero w 1998 r. Seria wpisana do kanonu fantasy, autor wielokrotnie odznaczany nagrodami.

Jedna z definicji gatunku fantasy mówi, że nieodzownym elementem każdej powieści jest nierealny świat wykreowany przez autora. Niechby nawet przypominał Ziemię, niechby wiernie oddawał realia średniowieczna, antyku czy jakiejkolwiek innej epoki, dopóki pojawia się coś nierzeczywistego - wszystko gra. W kontekście tego „Kroniki Amberu” są niezłą drwiną. Zelazny nie daje nam, czytelnikom, jednego świata, dostajemy całe mnóstwo światów – z tytułowym Amberem na czele. Do tego mamy bandę braci i sióstr, zmieniających otoczenie jak im się żywnie podoba i wędrujących gdzie chcą. I wiecie co? Ja to kupuję.

24 lipca 2014

„Ostatni jednorożec” Peter S. Beagle

Ostatni jednorożec” jest uznawany za powieść kanoniczną dla fantasy i jest jednym z najpopularniejszych dzieł Petera S. Beagle'a. Pierwsze wydanie pochodzi z 1968 roku. W Polsce książka ukazała się w 1998 roku. Na jej podstawie powstał film animowany.


Pierwszy post, ale przekornie zacznę od końca. Chodzi mi po głowie „Ostatni jednorożec”. Znacie? To świetnie. Jeszcze nie? Sięgnijcie. Warto. Chociażby po to, by przekonać się o co tyle szumu i żeby wyrobić sobie własną opinię. Bo te są różne.